Így érdemes:

Ha teljesen laikus vagy, akkor az első résztől olvasd el a honlapot, mert egymásra vannak építve az oldalak! Jobbra a menü... Magyar az, aki aktívan tesz valamit, bármit, akármit a magyarság megmaradásáért! Mindenki más csak valami más, bármit is állítson magáról..

Fordulatszámmérő

A projectről:

Ezt a fordulatszámmérőt egy modell termoakusztikus motor teljesítményméréséhez készítem.

A modell termoakusztikus motorról:

Ez egy  hőlégmotor,  ami hasonlatosan kívülről melegített motor, mint a gőzgép, de nem gőz a munkaközege, hanem gáz, illetve játékmodell esetén levegő, ami a melegítés hatására kitágul, a hűtéstől pedig összehúzódik, és így a levegő, és nem a gőz térfogatváltozása működteti a gépet. 

A hőlégmotorokról:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hot_air_engine

A stirling ciklusú hőlégmotorokról:

https://stirlingtechnology.blogspot.com/

és a termoakusztikus hőlégmotorokról itt olvashatsz bővbben:

https://tibsim-thermoacoustics1488.blogspot.com/

Nagyon leegyszerűsítve, az adott termoakusztikus motor a következőképpen működik.

Van egy kémcső, amelybe a zárt végétől kb. az egy harmadáig belerakunk egy laza állagú fémgyapotot, amit a festők is használnak, tehát festékboltban is kapható. Ennek a pár cm hosszú fémvattának a neve stack. A stacknek a kémcső zárt vége felöli oldalát melegítjük egy alkoholos égő lángjával, a másik végét, a kémcső nyitott oldala felőlit pedig hűtjük, mégpedig úgy, hogy a kémcsőre ott egy kis darab nedves papírzsebkendő darabot rátekerünk. A kémcsőbe a levegő rezonálni képes, mivel a gáznak van tömege és rugalmassága, úgy rezeg a félig nyitott kémcsőbe, mintha dugattyú lenne. Amikor a kémcsőbe befelé lendül a gázdugattyú, akkor fémvatta hideg oldalából a gáz a meleg oldalába kerül, ott egy kis időkéséssel felmelegszik, kitágul, és a gázdugattyút a nyitott vég, illetve a légkör irányába lendíti. Ekkor viszont a stack meleg oldalában lévő gáz a hideg oldalba kerül, ott lehűl, összehúzódik, részleges vákuum keletkezik, és a légköri nyomás a légdugattyút a kémcsőbe lendíti vissza. Ez ismétlődik a kémcső méreteiből adódó rezonancia frekvencián, és mivel ez általában kémcső méretben halható hangfrekvencia, ezért hangos (95-100 db) sípolást érzékelhetünk. 

https://www.youtube.com/watch?v=3qd_tuLwCRg

Mivel a gáz kifelé sokkal inkább egyirányúan, előrefelé áramlik, míg befelé a kémcsőbe sokkal inkább oldal irályból, a kémcső szájánál szélszerű fújást illetve szélszerű jelenséget tapasztalhatunk. Ezt a fújást irányítjuk egy egyszerű turbinakerékre, és ennek a gépnek mérjük le a teljesítményét. Videó a projectről:


Még annyit, hogy a gép geometriáját a jobb fújás érdekében némileg változtattam, a rezonátor cső vékonyabb, a gép hosszát megnöveltem, a frekvenciája és a hangossága sokkal alacsonyabbra van így állítva, de jobban fúj. Ha mélyebben bele akarsz merülni, ezen az oldalon olvashatsz róla:

 https://tibsim-thermoacoustics1488.blogspot.com/p/types.html

A fékpad:

prony-pad egy fékpad vagy másképpen mérőpad, amellyel a különböző típusú motoroknak a teljesítményét megmérhetjük, és itt gondolhatunk a gőzgéptől a modern gépjármű motorokig.. Én most a már említett állóhullámú termoakusztikus generátor modell turbinájának teljesítményét mérem majd meg vele. 

Ennek a turbinakerékkel rendelkező motornak, egy fékpaddal (prony-paddal ) megmérem a nyomatékát, majd fordulatszámát, ezeket összeszorozva kiszámolom a teljesítményét, és az eredményt összehasonlítva az elektromos generátorának az adataival, meghatározhatjuk annak a hatásfokát is. Valószínűleg az elektromos generátor a graetz egyenirányító hídon veszíti majd el a hatásfokának, és teljesítményének nagy részét. Ennek a vizsgálata majd később, a project folytatása lesz.

Felépítés:

A prony padhoz készítek egy, a tengelyen csúszó, surlódó fékpofaszerkezetet, és megmérem az erőt, amit a fékpad fejt ki a mérlegre .  A fékpofaszerkezetet úgy kell elkészíteni, hogy vagy szimmetrikus illetve kiegyensúlyozott legyen, és a tömegközéppontja a turbina tengelyén legyen, és így önmaga ne gyakoroljon nyomást a mérlegre vagy, és ezt fogom használni, a mérlegen megmérem a prony-pad által a motor nyugalmi állapotában kiejtett erőt, és a számításba kalkulálom, vagyis kivonom abból az adatból, amikor a motor működik

Nyilvánvalóan, a turbina teljesítményének karakterisztikájára romboló hatása van a fordulatszám esése, azaz különböző fordulatszámokon különböző a teljesítmény, lassabb esetén kisebb, ezért a fékpofaszerkezet súrlódását úgy állítom be, hogy a turbina ne veszítsen sokat a sebességéből. Hogy minél pontosabb legyen a teljesítmény mérése, ezért szükséges, hogy a mérleg kellően érzékeny legyen, és mivel kis teljesítményt mérünk, a mérlegre támaszkodó fékpofa (erő) karját is rövidre érdemes elkészíteni. 

A turbina fordulatszámát pedig az alább kifejtett arduinoval mérem közben.

A teljesítmény kiszámítása:

Először megmérem a fékpofa súlyát úgy, hogy a hőerőgép nyugalmi állapotban van, tehát nem működik, és ezt majd kivonom abból az erőből, amit akkor mérek, amikor a forgó turbina nyomja majd a mérleget. Ha ismerem a nyomatékkar hosszát (= L), és a fordulatszámot is (N = RPM vagy igazából másodpercben RPS, mert inkább arra van szükségünk a képletben), akkor kiszámolhatjuk a teljesítményt!

A teljesítmény (= P) definíciója az egységnyi idő alatt végzett munka, vagyis a kifejtett erő szorzata a távolsággal.

Így az alábbi adatokkal:

2π a képletben a szögsebesség (omega) ,
Az L az erőkarunk hossza, ami a tengelytől a mérleget nyomja,
Az RPS a fordulatszám, de nem percben (RPM), hanem másodpercben,
A W az az erő, amit a mérleg mutat, de nem KG-ban, hanem N-ben.

Erre az egyszerű képletre van szükségünk:
Power (in Watt) = 2π *L (in meter )* RPS * W (in Newton = N)

Lásd még:

https://www.instructables.com/Design-criteria-for-Stirling-cycle-engine/

https://www.calculatoratoz.com/en/brake-power-of-the-engine-for-prony-brake-dynamometer-calculator/Calc-2771?FormulaId=2771

stb.stb.

Az arduino fordulatszámmérő:

Az arduino kódját úgy terveztem meg, hogy minden 10. fordulat után számolja, és írja ki az eredményt RPM-be. Így szerintem pontosabb, de az adatfrissítés sűrűsége még ideális is, mivel a turbina nem lesz túl gyors. Nem csak az LCD kijelzőre, hanem a sorosmonitorra is kiíratom a eredményt.

Az LCD display bekötése:


A LED-ek bekötése:

Important informations:
LED sensors very hard detect the natural light IR content!
You need to put IR sensors in not transparent tubes (for example metal layer)!
With natural light  the radiant LED can be omitted (at experiment) or you need pull the curtain of the room when you do experiment without sensor LED house!
The sensor LED must be connected in reverse, the drawing is badly marked.

Adapter:
You need simple 9V 0.5A adapter.
+9 V connenct to VIN pin!
- connect GND!


Az arduino kódja:

#include <LiquidCrystal.h>

LiquidCrystal lcd(2, 3, 4, 5, 6, 7);


int situation = 1;

int counter = 0;

int comparative = 0;

unsigned long time1 = 0;

unsigned long time2 = 0;

unsigned long rpm = 0;



void setup() {

  pinMode(13, OUTPUT);

  //visitor's lighthouse

  pinMode(11, INPUT);

  digitalWrite(11, HIGH);

//sensors

  pinMode(10, OUTPUT);

  digitalWrite(10, 1);

// IR radiate You can use two from it also.

  lcd.begin(16, 2);

  lcd.setCursor(0,1);

  lcd.clear();

  lcd.print("Hello");

  Serial.begin(9600);


}


void loop() {


if (digitalRead(11) == HIGH){

situation = 1;

}


if (digitalRead(11) == LOW){

situation = 2;

}



if(situation != comparative){


  if (situation == 1){

    counter = counter + 1;

    digitalWrite(13, LOW);

  }


  if (situation == 2){    

    digitalWrite(13, HIGH);

  }


if (counter == 0){

  time1 = millis();

}


if (counter == 10){

 time2 = millis() - time1;

 rpm= 600000 / time2;

 Serial.println(rpm);

 lcd.clear();

 lcd.print("RPM =");

 lcd.print(rpm);

 counter = 0;

 }

}

comparative = situation;

}  

A mérleg:

Max. 200 grammot mér 0.01 gramm pontossággal. 1723 Ft.

https://www.ebay.com/itm/265354221534?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=565194110459&_trksid=p2060353.m2749.l2649

 

Teljesítmény mérése multiméterrel (feszültség és áramerősség mérővel):

Itt most a  hatásos teljesítményre vagyunk kíváncsiak, vagyis a tényleges munkát végző teljesítményre, és nem foglalkozunk a látszólagos, és meddő teljesítmény témakörével!

Teljesítmény jele: P mértékegysége W (watt)

Áramerősség jele: I mértékegysége A (amper)

Feszültség jele: U mértékegysége V (volt)

A generátorunk egy fázisú,  szinuszos váltóáramot generál, ezért két módszer jöhet számításba a teljesítményének a megméréséhez.

1. Átalakítjuk egyenárammá, és akkor:

P = U * I vagy ebben az esetben lehet

P = (U * U) / R               használni   is.

Amire még szükségünk lehet a jobb megértéshez:

R = U/I

Egyenárammá greatz-híddal, és kondenzátorral tudjuk átalakítani a váltóáramot így:

http://www.creative-science.org.uk/gensimple2.html

2.Vagy nem alakítjuk át, és RMS (Root Mean Square = négyzetes középérték) teljesítményt számítunk. 

Ebben az estben is, a váltakozó feszültségű áramból egyenfeszültségűt "csinálunk", de nem gyakorlatilag, hanem matematikailag.

Mivel a generátorunk egy fázisú, és ohmos ellenálláson mérünk, nincs jelen jelentős kapacitív (kondenzátoros) vagy induktív (tekercs) ellenállásunk, így az áramkörünkben a feszültség és az áramerősség is egy fázisban van, ezért a teljesítmény is szinuszosan változik, és egyszerűen megmérhetjük, kiszámolhatjuk az effektív teljesítményt. 

Az effektív (hatásos) teljesítmény adatunk a szinuszosan váltakozó teljesítményünk egy olyan középértéke, ami megfelel az egyenáram munkavégző értékével. Egyszerűbben, matematikailag a szinuszos váltakozó teljesítményt átváltjuk egy egyenáramú teljesítményre.

A szinuszos azt jelenti, hogy generátor forgásából adódóan egyenletesen változik az érték, ezért egyszerű matematikai képlettel számolható, de most nincs szükségünk arra, hogy ezzel bővebben itt foglalkozzunk. Amúgy össze-vissza is változhat, pl hangfrekvencia esetén, de szerencsére itt nem erről van szó.

A multiméteren lehetőség van váltakozó szinuszos feszültség mérésére, és nem kell számolnunk, mert ez már egy RMS feszültségadatot közöl, vagyis nem a feszültség csúcsmértékét, hanem egy egyenáramnak megfelelő középértéket ad meg, amit egyenirányított középértéknek neveznek. 

( Pl a hálózati feszültségünk, a 230V és ez egy RMS adat, a csúcsfeszültsége 324V. Azért elárulom, de itt nincs rá szükség, hogy az RMS-t úgy kapjuk meg egy szinuszosan váltakozó feszültség esetében, hogy a csúcsfeszültséget megszorozzuk 0.71-el.  Ez a helyzet az áramerősség tekintetében is, de a multimétereken általában csak váltakozó feszültséget lehet mérni, áramerősséget nem.)

Mivel ismerjük az ohmos ellenállásunk értékét, így a képlet a következő lesz:

P = ( U * U ) / R

Lásd még, ha bővebben érdekel: 

https://www.nive.hu/Downloads/Szakkepzesi_dokumentumok/Bemeneti_kompetenciak_meresi_ertekelesi_eszkozrendszerenek_kialakitasa/6_0917_008_101030.pdf

Ami még fontos:

A generátorunk teljesítmény mérésénél gyakorlatilag azt mérjük, hogy az ellenállásunk mekkora teljesítményt vesz fel, ezért egy pótmétert, azaz állítható ellenállást kapcsolunk a generátorra, és az ellenállás változtatásával tudjuk megkeresni a multiméter(ek) adataiból, hogy hány ohmnál számolhatjuk a legnagyobb teljesítményt, amikor a feszültséget és áramerősséget összeszorozzuk, vagy egyszerűen egy adott ellenállásmértéken számoljuk, de az nyilván kevésbé lesz pontos.

-------------------

Itt átalakítottam frekvenciaszámlálóra a fenti kódot, ami sorosmonitoron adja Hz-ben a frekvenciát.

7000Hz-ig biztosan, és jól működött, 11000Hz-nél akadozott a próbapanel érintkezési hibái nem tetszett neki. 1Hz alatti értéket is mér, de vedd figyelembe, hogy 100 jelenként írja ki a frekvenciát. Vagyis 1Hz-nél 100 másodpercenként, 10000Hz -nél 0,1 másodpercenként.

int situation = 1;

int counter = 0;

int comparative = 0;

unsigned long time1 = 0;

unsigned long time2 = 0;

unsigned long hz = 0;

void setup() {

  pinMode(11, INPUT);

  digitalWrite(11, HIGH);

  Serial.begin(9600);

}

void loop() {

if (digitalRead(11) == HIGH){

situation = 1;

}

if (digitalRead(11) == LOW){

situation = 2;

}

if(situation != comparative){

  if (situation == 1){

    counter = counter + 1;

  }

  if (situation == 2){    

  }

if (counter == 0){

  time1 = micros();

}

if (counter == 100){

 time2 = micros()- time1;

 hz = 100000000 / time2;

 Serial.println(hz);

 counter = 0;

 }

}

comparative = situation;